Pomoc de minimis - kiedy można skorzystać?

Wielu nieprzychylnych było wstąpieniu naszego kraju do Unii. Mówili oni, iż Unia Europejska nie da nam nic pożytecznego, a wręcz przeciwnie – będziemy zmuszeni dopłacać do większości rzeczy, tj. na przykład pożywienie. Dziś, po kilku latach od przystąpienia do Unii, posiada ona dalej równocześnie swych sympatyków, jak też przeciwników. Mimo to jakakolwiek by nie była, na uwadze trzeba mieć fakt, iż to za jej sprawą obecnie wielu rodzimym właścicielom firm żyje się znacznie lepiej. Stało się tak za przyczyną różnorodnego rodzaju programów pomocowych, tj. pomoc de minimis.
 
Pomoc de minimis to specyficzny rodzaj świadczenia pieniężnego, jaki przyznawany jest tylko małym płatnikom podatkowym, którzy dopiero niedawno otworzyli swą działalność albo którzy zrobili to już jakiś czas temu, jednak spełniają oni definicję małego podatnika; albo też płatnikom podatkowym, którzy otworzyli działalność gospodarczą (bez uwzględnienia obrotu, jaki zdobyli), ale tylko w roku otwarcia działalności gospodarczej.
Właściciel firmy, który stara się o przyznanie mu dotacji w formie pomocy de minimis, powinien przedstawić adekwatnemu organowi, który udziela wyżej wymienione świadczenie finansowe, oświadczenie, w którym prawidłowo określone będzie, czy płatnik podatku w okresie 3 lat używał tego typu pomocy, a jeżeli tak, to w jak dużym zakresie.
 
Dzieje się tak, ponieważ w założeniu tego typu pomocy jest nietykalność zasad konkurencji, co skutkuje wyłącznie niedużymi finansowymi zapomogami dla przedsiębiorstw. Profitenci projektu dostać mogą nawet 200 tys. euro w przeciągu 3 lat (100 000 euro – to granica dla przedsiębiorstw z obszaru transportu drogowego).
 
Oczywiście, są także i pozostałe ograniczenia, z jakimi powinno się zapoznać adekwatnie wcześniej. Dla przykładu – przedsiębiorstwo nie może mieć niezadowalających wyników finansowych (wyniki nie powinny maleć, przedsiębiorstwo nie może być na skraju bankructwa).
 
Z pomocy de minimis nie mogą skorzystać także właściciele firm, którzy chcą włożyć świadczenia pieniężne na kupno pojazdów czy przetwarzanie i wprowadzanie do obrotu towarów rolnych. Lista obwarowań jest całkiem długa, ale pod uwagę trzeba brać także fakt, iż pomoc ta może zostać użyta w wielu sytuacjach, które także trzeba sprawdzić zanim sięgnie się po ostateczne środki.