Aby zaistnieć w świecie e-commerce trzeba być widocznym w sieci i pokonać stającą na drodze niemałą konkurencję. Branża ta rośnie w siłę i w przeciągu kilku lat stała się jedną z tych, w której pokłada się bardzo duże nadzieje zarobkowe. Niestety nowym przedsiębiorcom nie jest łatwo, a doświadczeni muszą każdego dnia zastanawiać się, jak urozmaicić swoją kampanię reklamową i marketingową oraz co zrobić, aby wzmocnić swoją pozycję - dobrym sposobem będzie video content marketing.

Coraz trudniej jest znaleźć firmę, która nie ma swojego fanpage’a chociaż na jednym portalu społecznościowym. Początkowo był to jedynie sposób na reklamę w sieci i możliwość utrzymania długofalowych relacji z klientami. A teraz? Zmiany są widoczne na pierwszy rzut oka. Social media pomagają nie tylko promować markę, lecz także są miejscem, gdzie content odgrywa coraz bardziej znaczącą rolę.

Content marketing nie jest pojęciem nowym, jednak jego rola w XXI wieku jest nieoceniona. Powstaje wiele nowych form i strategii, które pozwalają na coraz ciekawsze prowadzenie marketingu treści. Do niedawna skupiano się jedynie na poradnikach, artykułach sponsorowanych czy eksperckich.

Dzisiaj to zbyt mało, żeby zostać zauważonym, należy szukać dużo dalej. I jak się okazuje, nie trzeba było tworzyć nowych form przekazywania treści, aby powstało coś oryginalnego, na przykład video content marketing, czyli połączenie kilkuminutowych filmików video ze wspomnianym marketingiem treści. Już nie tylko blogi i strony firmowe pękają w szwach od jakościowych artykułów i video w formie poradników, lecz także social media, gdzie można dotrzeć do najszerszego grona klientów.

Video content marketing i social media

Czy social media są ważne? Odpowiedź jest bardzo prosta i oczywista - tam są nasi potencjalni klienci. Zastanówmy się, ile użytkowników Facebooka czy Twittera jest aktywnych w ciągu dnia nie tylko w Polsce, ale na całym świecie? Są to miliony, a wśród nich nie tylko ludzie młodzi, lecz także już dojrzalsze pokolenie, które przekonało się do mediów społecznościowych.

Każdy przedsiębiorca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że to on sam musi znaleźć sobie klientów i wyjść im naprzeciw. Portale społecznościowe są zatem najlepszą i najskuteczniejszą drogą do tego, aby pokazać siebie z jak najlepszej strony. Dobry content na Facebooku to dzisiaj codzienność i nie jest już zaskoczeniem, że na większości kont firm można znaleźć ciekawe poradniki, infografiki czy e-booki. Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na inną formę przekazywania treści, czyli video. 

Video content marketing pracuje na sukces

Często przedsiębiorcy tłumaczą, że mają zbyt dużo obowiązków związanych z prowadzeniem swojej firmy i zbyt mało czasu, aby zajmować się jeszcze kwestiami marketingowymi. Zlecają konkretne działania firmie zewnętrznej lub korzystają jedynie z tradycyjnych i w wielu przypadkach mało skutecznych strategii marketingowych.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że na sukces i efekty trzeba sobie zapracować i droga po linii najmniejszego oporu raczej nie pomoże nam osiągnąć w tej branży zbyt wiele. Obowiązkiem każdego właściciela firmy, który zdecydował się wejść w świat e-commerce jest nieszablonowe myślenie i nieustanne wzmacnianie swojej pozycji na rynku. Musi konieczne mieć konto przynajmniej na jednym z portali społecznościowych i zadbać o dobry oraz skuteczny content. Bez tego będzie mu bardzo trudno spełnić marzenia o stabilnej i cenionej firmie.

Video content marketing a współpraca z klientami

Video content marketing nie może być jedynie monologiem z twojej strony. Wielu pewnie pomyśli, jak uczynić z tego dialog. W mediach społecznościowych jest to bardzo proste, co stanowi ważny czynnik, który wpływa na tak znaczącą rolę social media. Udostępniając video, dajemy naszym użytkownikom możliwość wypowiedzenia się w komentarzach. Taka informacja zwrotna będzie dla ciebie nie tylko sposobem na wzbogacenie swojej wiedzy na temat opinii, jaką masz wśród swoich internautów, lecz także sygnałem, że są oni dla ciebie ważni i liczysz się z ich zdaniem. Video content marketing to alternatywny sposób na dostarczanie wartościowej treści. To właśnie wartościowe treści zyskują twoi obserwatorzy, oni w zamian oferują Ci niezastąpione informacje dotyczące postrzegania twojej firmy wśród klientów. Korzyści są obustronne, a przecież właśnie o to chodzi, aby każdy otrzymał to, czego oczekuje.

Każdy pomysł jest dobry - video content marketing w praktyce 

Argument, że nie masz pomysłu, w jaki sposób stworzyć kampanię opartą na video content marketingu nie jest uzasadniony. Ile głów, tyle pomysłów, a możliwości jest nieograniczenie wiele.

Nie potrzeba dużych nakładów finansowych, aby stworzyć cykl ciekawych i dobrych poradników czy w niebanalny sposób zaprezentować swój nowy produkt. Video content marketing może prezentować praktycznie wszystko, poczynając od instrukcji obsługi skomplikowanych urządzeń i poradników „zrób to sam” po referencje i opinie klientów oraz ekspertów.

Pamiętaj, że nie musisz tworzyć długich godzinnych video, wystarczy kilka minut dobrej treści z wartościowymi informacjami, aby zaciekawić odbiorcę. Trzeba wiedzieć, czego od nas oczekują, co sprawi, że ich grono się powiększy.

Bez dobrego poznania potencjalnej grupy docelowej bardzo trudno będzie nam nawiązać z nią trwałe interakcje i dostosować nasz sposób prowadzenia kampanii marketingowej oraz reklamowej do preferencji. Nie jest tajemnicą, że oferta skierowana do osób młodych powinna być zaprezentowana w zupełnie inny sposób, niż ta, która jest nastawiona na osoby starsze. W każdym jednak przypadku video będzie dobrym rozwiązaniem, a wysokiej jakości treść jest pożądana obecnie nawet przez młode pokolenie.

Media społecznościowe dają szansę na wzmocnienie swojej pozycji na rynku, a content marketing z wykorzystaniem narzędzia, jakim jest video, pozwala na wzbudzenie zainteresowania i w wielu przypadkach zaspokojenia ciekawości związanej z działalnością danej firmy. Trzeba korzystać z tego, co oferuje nam świat internetu i czerpać z niego całymi garściami. Tylko wtedy będziemy mieć szanse na stworzenie rozpoznawalnej i cenionej marki.