Powstaje coraz więcej sklepów internetowych, przez co jest coraz większa konkurencja na rynku e-commerce. Prowadzenie takiego sklepu jest dużo prostsze niż sklepu online, jednak można popełnić dużo błędów, które narażą nasz sklep na niepowodzenie. Przede wszystkim należy być doskonale rozeznanym w trendach dotyczących stron WWW i przede wszystkim aplikacjach i urządzeniach mobilnych. Oczywiście warto zapoznać się z najczęściej popełnianymi błędami i unikać ich jak ognia.

Najczęściej popełniane błędy w e-commerce

 

Polityka cenowa

Błędnym myśleniem jest, że konkurencję można zwalczyć jedynie niską ceną. Jeśli generujemy ogromny ruch a produkt sprzedajemy po niskiej kwocie to wychodzi nam na to samo, gdybyśmy mieli mały ruch i sprzedali kilka produktów za wysoką cenę. Jeżeli chcesz podbić rynek i wygrać z konkurencją postaw na innowacyjne, niespotykane produktu, na których możesz ustawić wysoką marżę.

Stosowanie tych samych technik co konkurencja

Powielanie tych samych schematów nigdy nie daje spektakularnych wyników. Zawsze stawiaj na oryginalność i własne pomysły. Nawet jeśli nie odniosą sukcesu, próbuj dalej. Aby wyróżnić się z tłumu konkurencji, musisz pokazać swoje autentyczne oblicze.

Brak identyfikacji marki

Nawet jeśli prowadzisz mały biznes, staraj się stawiać nacisk na identyfikację swojej marki. Podkreślaj nazwę i logo firmy, używaj firmowych kartoników czy folii do pakowania. Te działania są niezwykle ważne, jeśli chodzi o działania marketingowe. Nawiąż kontakt z klientem i pokaż mu, że twój sklep jest profesjonalny i jedyny w swoim rodzaju.

Źle przygotowana wyszukiwarka produktów

Jeżeli klient ma trudności z wyszukaniem interesującego go produktu, szybko zrezygnuje i opuści sklep. Wyszukiwarka jest kluczowym mechanizmem na stronie sklepu i powinna być bardzo dobrze opracowana.

Towar niezgodny z opisem

Nawet jeśli klient nie zwróci towaru, który nie do końca zgadza się z przedstawionym opisem w sklepie, to z pewnością nigdy już u nas nic nie kupi. Rynek sklepów internetowych jest tak obszerny, że nie można pozwolić sobie na sprzedawanie kiepskich produktów, klient oczekuje wysokiej jakości. A nawet jeśli sprzedajemy towar ze średniej półki nie przedstawiamy go w sposób nieprawdziwy, nic dobrego z tego nie uzyskamy.