Od tego, jak przebiegają procesy biznesowe w firmie, w dużej mierze zależy efektywność jej funkcjonowania. Świadome przedsiębiorstwa dążą do wdrożenia nowoczesnych, przyszłościowych narzędzi i technologii, które ułatwią im zarządzanie. Jednym z nich jest elektroniczny obieg dokumentów (EOD), który oferuje wszystko, co potrzebne dla zapewnienia sprawnego workflow.

Elektroniczny obieg dokumentów – na czym polega?

Coraz więcej nowoczesnych, świadomych firm podejmuje decyzję o digitalizacji procesów biznesowych. Jednym z ważnych elementów takiej zmiany jest elektroniczny obieg dokumentów, który całkowicie zmienia realia pracy z firmową

dokumentacją. Wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów pozwala na wyeliminowanie praktycznie wszystkich najistotniejszych problemów, jakie generowała praca w oparciu o ich papierowe wersje, ponieważ przyspiesza realizację zadań, usprawnia przepływ dokumentów i informacji między pracownikami, zapewnia należytą ochronę poufnych danych, zmniejsza wydatki oraz minimalizuje ryzyko błędów.

Elektroniczny obieg dokumentów zakłada digitalizację, czyli przekształcenie firmowych dokumentów z postaci analogowej do cyfrowej oraz ich późniejsze procesowanie, przez wszystkie upoważnione do tego osoby.

Efektywne zarządzanie obiegiem dokumentów w nowoczesnej firmie

Jakie oprogramowanie wybrać, aby usprawnić zarządzanie obiegiem dokumentów?

Zdigitalizowany i zautomatyzowany obieg dokumentów zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa poufnych informacji oraz w istotny sposób podnosi jakość, szybkość oraz trafność podejmowanych decyzji biznesowych. Dedykowane elektronicznemu obiegowi dokumentów oprogramowanie wspiera użytkowników w sprawnym, bezpiecznym oraz wydajnym zarządzaniu dokumentacją elektroniczną oraz prawidłową realizacją wszystkich związanych z nią zadań i procesów. Kluczem do sukcesu w zarządzaniu obiegiem dokumentów jest wdrożenie odpowiedniego oprogramowania.

Oczywiście istnieją narzędzia, które obsługują jedynie elektroniczny obieg dokumentów. Jednak najlepsze systemy IT dla biznesu tzw. Business Process Management (BPM) to zaawansowane, wysoko funkcjonalne platformy, które dają możliwość budowania wielu aplikacji, idealnie dopasowanych do potrzeb obsługi właściwie wszystkich firmowych procesów. Takie rozwiązania umożliwiają sprawną realizację nawet najbardziej wymagających czynności oraz realizację zarówno prostych, jak i bardziej złożonych scenariuszy biznesowych, nie tylko z zakresu zarządzania firmową dokumentacją.

Na szczególną uwagę spośród wszystkich dostępnych w sprzedaży systemów BPMS zasługują innowacyjne, zaawansowane pod względem możliwości, ale stosunkowo proste w obsłudze platformy low-code. Nie bez powodu ich popularność w środowisku informatycznym i biznesowym z roku na rok systematycznie rośnie. Najlepsze z nich pozwalają bowiem nie tylko na szybkie dostarczanie aplikacji biznesowych, lecz także ich zmienianie i modyfikowanie z natychmiastowym skutkiem, co w dobie cyfrowej transformacji doceni praktycznie każda firma.

Artykuł sponsorowany