Aby móc skutecznie i zgodnie z prawem prowadzić działalność gospodarczą w postaci sklepu internetowego, takie działania jak na przykład stworzenie platformy sprzedażowej oraz rejestracja nowej działalności gospodarczej nie wystarczą. Konieczne jest jeszcze opracowanie regulaminu sklepu internetowego. O jakich aspektach należy wówczas pamiętać?

Regulamin sklepu internetowego — dlaczego jest ważny?

Regulamin sklepu internetowego to dokument, w którym podmiot odpowiedzialny za prowadzenie sprzedaży online określa w wyczerpujący sposób zasady dokonywania transakcji przez klientów, a także możliwości rozwiązywania problematycznych sytuacji (np. reklamacji).

Opracowanie regulaminu dla sklepu online jest konieczne — dzięki temu możliwe będzie sprawne rozwiązanie sporu z klientem. Regulamin powinien zostać umieszczony na stronie internetowej danego sklepu internetowego, w miejscu widocznym dla użytkowników odwiedzających daną platformę.

Co powinien zawierać regulamin sklepu internetowego?

Zasadniczo, prawidłowo przygotowany regulamin sklepu internetowego powinien zawierać takie elementy jak między innymi:

  • informacje ogólne, w tym między innymi podanie pełnej nazwy przedsiębiorstwa sprzedawcy,
  • zasady dotyczące transakcji zakupowych — rozumie się przez to na przykład czas realizacji zamówienia przez dostawcę czy obowiązek rejestracji użytkownika na stronie sklepu,
  • dostępne sposoby płatności za zamówiony towar oraz koszty związane z dostarczeniem przesyłki,
  • sposób reklamacji towaru oraz odstąpienia od umowy,
  • zasady przetwarzania danych osobowych przez administratora,

oraz wiele innych zagadnień istotnych z punktu widzenia działalności prowadzonej przez właściciela sklepu internetowego.

Regulamin sklepu internetowego lepiej przygotować z pomocą prawnika

Jak widać, podczas opracowywania regulaminu dla sklepu internetowego należy pamiętać o licznych aspektach. Tymczasem, może zdarzyć się, że przedsiębiorca nie posiada zaawansowanej wiedzy na temat zagadnień natury prawnej. Ważne jest jednak, by rozumiał on zasady prowadzenia handlu w sieci oraz był specjalistą w branży, której produkty oferuje.

W takiej sytuacji zaleca się, by w celu poprawnego sporządzenia regulaminu sklepu online skorzystać z konsultacji doświadczonego prawnika. Dzięki temu możliwe będzie nie tylko przygotowanie regulaminu, który nie będzie kolidował z regulacjami prawnymi (np. ustawą Kodeks cywilny czy przepisy dotyczące ochrony danych osobowych), ale także opracowanie takiego dokumentu, który przewidzi potencjalne kwestie sporne z klientem w taki sposób, by możliwe było wypracowanie rozwiązania korzystnego dla obu stron.

Podczas przygotowywania regulaminu dla sklepu internetowego skorzystanie z usług prawnika to rozwiązanie optymalne. Oznacza ono brak ryzyka popełnienia kosztownych błędów. Nie wolno zapominać także o tym, że taki wybór to oszczędność czasu. Dzięki wsparciu prawnika przedsiębiorca jest w stanie skupić się na rozwijaniu biznesu w sieci.