Zakup samochodu oznacza nie tylko konieczność poniesienia wydatku w wysokości ustalonej w transakcji ustalonej między kupującym i sprzedającym. W określonych sytuacjach obowiązkowe jest także opłacanie podatku od czynności cywilnoprawnych, czasem określanego także jako podatek PCC lub podatek od wzbogacenia się. Gdzie należy zapłacić podatek za zakup auta i kiedy jest to obligatoryjne?
Podatek od czynności cywilnoprawnych a zakup auta — kiedy jest to konieczne?
Podatek od czynności cywilnoprawnych odnosi się do szeregu różnorodnych czynności. Obejmuje on między innymi darowizny oraz umowy pożyczki, jednak jedną z najczęstszych sytuacji, które powoduje obowiązek podatkowy, jest zakup auta.
Do opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych jest zobligowany kupujący. Stawka podatku nie jest wprawdzie zbyt wysoka (wynosi ona 2% od wartości zawartej umowy), ale nabywca auta powinien się przygotować na ten wydatek jeszcze przed przystąpieniem do zakupu samochodu.
Zakup samochodu a obowiązek podatkowy
Podatek od czynności cywilnoprawnych należy opłacić między innymi wówczas, gdy następuje zakup:
- auta używanego,
- na terenie Polski (nawet jeśli sprzedawcą pojazdu jest cudzoziemiec),
- od osoby prywatnej, tj. nieprowadzącej działalności gospodarczej.
Jeśli zgodnie z przepisami transakcja rodzi obowiązek podatkowy, kupujący jest zobligowany do zapłacenia podatku. W przypadku niezastosowania się do obowiązku należy liczyć się z odpowiedzialnością karną skarbową oraz dotkliwymi sankcjami finansowymi.
Kiedy nie trzeba zapłacić podatku od zakupu samochodu?
Z pewnością osoby planujące zakup pojazdu zadowoli informacja, że nie każda umowa nabycia auta rodzi obowiązek podatkowy PCC. Wolne od podatku są między innymi takie transakcje, w przypadku których dokonuje się zakupu:
- auta o wartości poniżej 1000 złotych,
- pojazdu nowego,
- samochodu od sprzedawcy zagranicznego,
- stronami transakcji są przedsiębiorcy, a przedmiot umowy będzie wykorzystywany w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Podatek za auto - gdzie należy go opłacić?
Wszystkich planujących zakup auta osobowego zapewne interesują nie tylko kwestie związane z powstaniem obowiązku podatkowego i wysokością obciążeń z tego tytułu. Ważny jest również sposób, w jaki należy uregulować tego typu zobowiązanie.
Aby móc wykonać to zadanie, należy w ciągu 14 dni od zakupu złożyć formularz podatkowy PCC-3. Wzór tego dokumentu można znaleźć na rządowej stronie internetowej www.podatki.gov.pl. Dostępne są zarówno formularze przeznaczone do druku, jak i interaktywne pliki w powszechnie wykorzystywanym formacie PDF.
Jeśli chodzi o sposób złożenia wypełnionego formularzu PCC-3, można zrobić to na dwa sposoby:
- tradycyjnie, tj. poprzez wizytę we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym,
- w formie online, z wykorzystaniem Portalu Podatkowego. Aby osiągnąć cel, należy posiadać kwalifikowany podpis elektroniczny. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się właśnie ta metoda postępowania. Nie ma w tym nic dziwnego — wypełnienie druku online oznacza oszczędność czasu.