Dwudziesty pierwszy wiek to czas, w którym nowoczesna technologia stała się wszechobecna. Co ważne, pełni ona ważną rolę nie tylko w rozrywce czy życiu prywatnym, ale także — a może przede wszystkim — w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Na szczególną uwagę zasługuje tu internet oraz możliwość prowadzenia marketingu online. Do szybkiego stworzenia firmowej strony internetowej można wykorzystać tzw. skrypty CMS.

Skrypty CMS — na czym polega to rozwiązanie i dlaczego jest ono popularne?

Jeśli chodzi o firmowe witryny internetowe, to możliwe jest ich stworzenie od zera. Zlecenie wykonania strony dla przedsiębiorstwa pozwala wprawdzie na uzyskanie produktu w pełni zgodnego z indywidualnymi oczekiwaniami, jednak z drugiej strony wymaga cierpliwości (tworzenie strony od podstaw to dość czasochłonny proces) oraz wiąże się ze stosunkowo wysokimi wydatkami.

Nie ma zatem nic dziwnego w fakcie, że dużą popularnością cieszą się skrypty CMS. Jest to swego rodzaju gotowy „szkielet”, na którym można stworzyć stronę internetową dostosowaną do własnych potrzeb.

Skrypty CMS umożliwiają proste zarządzanie stroną internetową w charakterze administratora. Dzięki temu rozwiązaniu dodawanie nowych treści, modyfikacja istniejących wpisów czy zmiana wyglądu całej strony to działania, których wykonanie nie powinno sprawić problemu.

Powszechnie dostępne darmowe skrypty CMS — WordPress, Joomla

Wśród publicznie dostępnych skryptów CMS można wyróżnić przede wszystkim takie powszechnie znane rozwiązania jak WordPress czy Joomla. Są one otwarte, tzn. dostępne do użytkowania na podstawie bezpłatnej licencji GNU GPL — General Public License.

Z użyciem Joomla oraz WordPress możliwe jest na przykład utworzenie prostej strony z portfolio czy bloga. Rozwiązanie to jest szczególnie użyteczne w przypadku freelancerów — copywriterów, fotografów itd.

Oczywiście, tego typu skrypty CMS umożliwiają także przygotowanie bardziej profesjonalnej witryny firmowej na przykład dla przedsiębiorstwa zajmującego się handlem czy świadczeniem specjalistycznych usług.

Jaki skrypt CMS wybrać — darmowy czy płatny?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi w tej kwestii. Tego typu decyzja powinna zostać podjęta na podstawie indywidualnych możliwości oraz oczekiwań. Darmowe skrypty CMS to ciekawe rozwiązanie dla niewielkich, początkujących firm, blogerów itd., ponieważ pozwalają na optymalizację kosztów. Z drugiej strony, mają one także pewne słabości, w tym między innymi ograniczone możliwości dostosowywania wyglądu szablonów oraz liczne problemy techniczne.

Odwrotnie sytuacja wygląda w przypadku skryptów płatnych. Są one znacznie mniej awaryjne i dają możliwość instalowania np. dodatkowych modułów, ale wymagają ponoszenia opłat abonamentowych.

Skrypty CMS — podsumowanie

Jak widać, skrypty CMS to narzędzie, które znacznie ułatwia aktywność przedsiębiorstwa w wirtualnej sieci. Oczywiście, należy przy tym pamiętać, że samo stworzenie strony firmowej, nawet jeśli wygląda ona profesjonalnie i jest zachęcająca dla użytkowników, to dopiero początek długiej i trudnej drogi. 

Aby osiągnąć sukces, tzn. zwiększyć rozpoznawalność danej marki, konieczne jest wykorzystanie innych narzędzi, w tym np. płatnych reklam internetowych czy pozycjonowania SEO.