Wystawianie faktur oraz prowadzenie księgowości jeszcze nigdy nie było tak proste jak w obecnych czasach. Osobiste wizyty w biurze rachunkowym — w celu dostarczenia dokumentów czy poznania sytuacji finansowej przedsiębiorstwa — w coraz większym stopniu są już reliktem przeszłości. Dzięki programom do fakturowania wystawianie dokumentów oraz wykonywanie szeregu innych operacji staje się znacznie prostsze. Wiele z tego typu rozwiązań ma bezpłatny charakter. Czy jednak darmowe programy do faktur to dobry pomysł?
Darmowy czy płatny program do fakturowania — co wybrać?
Bardzo często zdarza się, że darmowe wersje programów do fakturowania to w rzeczywistości jedynie okrojone wersje pełnych systemów. Z tego powodu często nie dają one dostępu do wszystkich funkcjonalności stworzonych przez producenta.
Płatny program do fakturowania nie musi być drogi
Jednym z często spotykanych stereotypów jest pogląd, zgodnie z którym korzystanie z płatnego programu do fakturowania oznacza wysokie, comiesięczne koszty. Tymczasem, rzeczywistość przedstawia się nieco inaczej. Silna konkurencja na rynku usług dla biznesu sprawia, że producenci oprogramowania starają się pozyskać nowych klientów, oferując im atrakcyjne ceny.
Przykładowo, popularny program do wystawiania faktur, jakim jest wFirma, jest dostępny w podstawowej wersji za niecałe 20 złotych miesięcznie (stan na maj.2022 roku). Nie powinien być to poważny koszt nawet w przypadku drobnego przedsiębiorcy, prawda?
Renomowany program do wystawiania faktur to realne wsparcie dla biznesu
Płatny, a jednocześnie niedrogi program do fakturowania zawiera wiele dodatkowych opcji, w tym na przykład:
- prosty system CRM pozwalający na zarządzanie relacjami z kontrahentami (śledzenie płatności itp.),
- sporządzanie JPK — Jednolitego Pliku Kontrolnego,
- integracje z drukarkami fiskalnymi,
- dostosowanie szablonu faktur do własnych potrzeb,
- automatyzację najbardziej powtarzalnych czynności, w tym na przykład przeliczania kursów walutowych.
To jeszcze nie wszystko, ponieważ niektóre programy oferują np. integrację z platformą e-commerce. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że program fakturujący jest silnym wsparciem działalności biznesowej.
Płatne programy także można przetestować bez żadnych opłat
Z pewnością dobrą informację dla obecnych i przyszłych przedsiębiorców stanowi fakt, że wielu dostawców płatnego oprogramowania księgowego daje możliwość przetestowania funkcjonalności systemu. Standardem jest obecnie bezpłatna wersja próbna dostępna zazwyczaj przez okres jednego miesiąca. Dzięki temu potencjalny klient może sprawdzić, czy praca z danym programem mu odpowiada i oznacza przemyślaną decyzję zakupową.