Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT, z ang. Personal Income Tax) to zobowiązanie publicznoprawne, które obejmuje między innymi dochody uzyskiwane w ramach umowy o pracę czy umów cywilnoprawnych, a także wpływy z tytułu prowadzenia biznesu (np. w formie prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej). Obliczanie podatku dochodowego do zapłaty bez narzędzia w postaci kalkulatora zdecydowanie nie jest niczym prostym.
Dlaczego obliczenie podatku dochodowego może sprawić trudności?
Podstawą do obliczenia podatku dochodowego jest — jak sama nazwa wskazuje — dochód osiągany przez danego podatnika. Generalnie, dochód rozumie się jako przychód pomniejszony o koszty (koszty uzyskania przychodu).
Trzeba jednak pamiętać także o innych kwestiach w przypadku rozliczania się z podatku dochodowego. Mowa tu przede wszystkim o takich aspektach jak:
- kwota wolna od podatku na poziomie 30 tysięcy złotych brutto rocznie,
- stawki podatkowe wynoszące: 17% dla dochodów rocznych do 120 tysięcy złotych oraz 32% od nadwyżki ponad tę kwotę. Od lipca 2022 roku planuje się czasowe obniżenie stawki podstawowej PIT z 17% do 12%,
- możliwość wspólnego rozliczenia dochodów z małżonkiem,
- prawo do skorzystania z takich rozwiązań zmniejszających podatek jak na przykład ulgi: na dziecko, termomodernizacyjna, na internet, na powrót z zagranicy, rehabilitacyjna,
- konieczność uwzględnienia składek: zdrowotnej oraz na ubezpieczenia społeczna podczas ustalania wysokości podatku PIT,
- istnienie kwoty zmniejszającej podatek (5100 zł rocznie).
Internetowy kalkulator podatku dochodowego PIT — jakie funkcjonalności zapewnia nam to narzędzie?
Na portalu rządowym www.podatki.gov można znaleźć kalkulator podatku dochodowego online. Narzędzie to pozwala na obliczenie przybliżonej wartości podatku PIT do zapłaty. Mogą z niego skorzystać podatnicy, którzy chcą ustalić wysokość:
- podatku dochodowego według skali podatkowej,
- podatku dochodowego rozliczanego liniowo,
- zaliczki uproszczonej na podatek dochodowy według skali podatkowej,
- zaliczki uproszczonej na podatek dochodowy rozliczany liniowo.
Obliczenia da się przeprowadzić z uwzględnieniem odliczeń od dochodu oraz podatku.
Co zamiast kalkulatora podatku dochodowego?
Kalkulator podatku dochodowego, jaki możemy znaleźć na stronie internetowej www.podatki.gov.pl, to bez wątpienia użyteczne narzędzie. Z drugiej jednak strony rozwiązanie to należy traktować raczej w celu symulacji wysokości obciążeń podatkowych. W podobnym tonie został zresztą przygotowany komunikat na rządowej stronie internetowej, zgodnie z którym „wyliczenia mają charakter poglądowy i nie mogą stanowić podstawy roszczeń w stosunku do Ministerstwa Finansów”.
Jakie są alternatywy dla tego narzędzia? Oczywiście, podobny, choć bardziej rozbudowany kalkulator można przygotować np. w arkuszu kalkulacyjnym. Wydaje się jednak, że takie korzyści jak mniejsze ryzyko popełnienia błędów oraz oszczędność czasu można zapewnić sobie dzięki pomocy doświadczonego księgowego. Z pomocą specjalisty ds. księgowości rozliczanie podatku dochodowego (zarówno w przypadku pracowników/zleceniobiorców, jak i przedsiębiorców) staje się o wiele prostsze.
Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest możliwość korzystania z usług księgowości online. Dzięki temu nie trzeba już wychodzić z domu, by móc poprawnie rozliczyć się z Urzędem Skarbowym.