Choć nie każdy początkujący przedsiębiorca zdaje sobie z tego sprawę, to w praktyce już wybór nazwy zakładanej działalności gospodarczej jest ograniczony przez przepisy. Wymogi w tym zakresie dotyczą między innymi zgodności nazwy z przedmiotem działalności biznesowej oraz – co jest równie ważne – kwestii umieszczania w niej nazwisk właścicieli lub wspólników. Jaka powinna być nazwa dla spółki komandytowo-akcyjnej?
Nazwa przedsiębiorstwa a przepisy prawne – co należy wiedzieć?
Jeśli chodzi o opracowanie nazwy firmy, to obecnie obowiązujące polskie przepisy prawne stosują różne rozwiązania w zależności od tego, czy mamy do czynienia z osobą fizyczną będącą przedsiębiorcą (może być to na przykład tzw. jednoosobowa działalność gospodarczą), czy też sprawa dotyczy osoby prawnej, w tym na przykład spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjnej.
Pewne wskazówki w tej kwestii zawiera między innymi ustawa z dn. 23 kwietnia 1964 roku Kodeks Cywilny. Zgodnie z zapisami zawartymi w tym akcie prawnym (Dział III. Przedsiębiorcy i ich oznaczenia), firmą dla osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą jest jej imię i nazwisko. Bardziej szczegółowe zalecenia dla osób prawnych – spółek – znajduje się w ustawie z dn. 15 września 2000 roku Kodeks spółek handlowych.
Czym jest spółka komandytowo-akcyjna? Jaka powinna być nazwa dla spółki komandytowo-akcyjnej
Spółka komandytowo-akcyjna to – w porównaniu ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółką cywilną – stosunkowo rzadko wybierana forma prowadzenia działalności. Oczywiście, nie oznacza to jeszcze, że przedsiębiorcy mają w takim przypadku pełną dowolność w zakresie przygotowania nazwy dla powstającego podmiotu. Wręcz przeciwnie, oni także muszą zastosować się do zapisów zawartych w kodeksie spółek handlowych. W przypadku spółki komandytowo-akcyjnej szczególnie istotny jest art. 127 ustawy.
Zgodnie z treścią tego artykułu, nazwa podmiotu powinna zawierać w sobie nazwisko co najmniej jednego spośród wspólników, tj. komplementariuszy. W sytuacji, gdy wśród wspólników znajduje się osoba prawna (na przykład spółka z o.o.), należy ją uwzględnić w nazwie spółki komandytowo-akcyjnej. Wówczas umieszczenie nazwiska komplementariusza-osoby fizycznej jest dobrowolne, ale nie obowiązkowe.
Należy przy tym pamiętać, że nazwa tego typu spółki nie może wskazywać na akcjonariusza. Jeśliby jednak do tego doszło, musi on liczyć się z pełną odpowiedzialnością za zobowiązania podmiotu.
Dozwolone jest również stosowanie skrótu „S.K.A.”, który pozwala na identyfikację przez odbiorców formy organizacyjno-prawnej przedsiębiorstwa.
Nazwa spółki komandytowo-akcyjnej – co jeszcze warto wiedzieć?
Powyżej przedstawiono prawne wymogi dotyczące poprawnego przygotowania dla spółki komandytowo-akcyjnej. Należy jednak mieć na uwadze, że to jeszcze nie wszystko. Oprócz względów prawnych warto zwrócić uwagę także na aspekty marketingowe. W celu zbudowania silnej marki niezbędne jest także by nazwa spółki komandytowo-akcyjnej zainteresowałą odbiorców i skłoniłą do zapoznania się z ofertą.