Chiny to w XXI wieku jedna z największych gospodarek świata. Ważnym segmentem działalności prowadzonej przez chińskie firmy jest produkcja oraz eksport wytworzonych produktów za granicę (w tym także do Polski). Konkurencyjne ceny oraz szeroka paleta produktów sprawiają, że polscy konsumenci chętnie kupują produkty chińskiego pochodzenia. Jeszcze przed podjęciem decyzji zakupowej należy jednak zastanowić się nad kwestią podatku VAT od zakupów. VAT za zakupy z Chin - ile wynosi?

Podatek VAT na zakupy z Chin — zmiany w prawie

Z pewnością nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że stosunkowo niedawno (tj. w 2021 roku) wprowadzono istotne zmiany prawne w kwestii sprowadzania produktów z Chin. Począwszy od dnia 1 lipca 2021 roku, obowiązkiem podatkowym na cel VAT zostały objęte towary kupione za granicą za pośrednictwem sklepów internetowych.

Niestety, taki stan rzeczy to zła informacja dla kupujących (zarówno przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, jak i indywidualnych konsumentów). Oprócz ceny netto produktu i opłat celnych kupujący jest zobligowany również do opłacenia podatku od wartości dodanej.

Jak wiadomo, stawka podstawowa VAT jest w Polsce dość wysoka i wynosi 23%. Oznacza to, że ostateczna cena towaru — nawet jeśli początkowo wydaje się atrakcyjna w porównaniu z produktami dostępnymi w kraju — może w rzeczywistości okazać się znacznie mniej korzystna.

VAT na zakupy z Chin — jakich transakcji dotyczy?

Jeśli chodzi o zakupy z Chin, to dostarczaniem produktów z tego kraju do Polski zajmuje się przede wszystkim platforma AliExpress. Warto jednak zaznaczyć, że obowiązek podatkowy VAT na zakupy z Chin obejmuje także towary kupione za pomocą innych platform, w tym na przykład Gearbest oraz Banggood. 

Pakiet e-commerce, który wszedł w życie w dniu 1 lipca 2021 roku, to obowiązek zapłaty podatku VAT w przypadku zakupu towarów z krajów trzecich (tzn. spoza Unii Europejskiej) z użyciem platform elektronicznych. A zatem jeśli produkty zostały zamówione za pośrednictwem eBay czy Amazona, również należy liczyć się z koniecznością opłacenia podatku od wartości dodanej.

Limit, powyżej którego trzeba dokonać zapłaty podatku od wartości dodanej, wynosi równowartość kwoty 150 euro. Poniżej tej kwoty do naliczenia i odprowadzenia podatku zostały zobligowane platformy zajmujące się e-handlem.

W ramach zmian wprowadzonych w 2021 roku sprzedawcy zostali zobowiązani także do nowych obowiązków sprawozdawczych. Należy do nich między innymi IOSS, czyli importowe one stop shop. Rozwiązanie to ma na celu ułatwić sprzedawcom prowadzenie rozliczeń podatkowych w sytuacji, gdy produkty są dostarczane do różnych krajów członkowskich.

Efekty wprowadzonych zmian

Wskutek wprowadzonych zmian w naliczaniu podatku VAT zaobserwowano spadek wolumenu zakupów dokonywanych Polsce za pośrednictwem takich platform jak na przykład AliExpress. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wprowadzenie obowiązku podatkowego VAT bezpośrednio przełożyło się na wzrost cen towarów. Poza tym należy pamiętać także o wciąż obowiązujących opłatach celnych, do których uregulowania również zobowiązany jest konsument.